Złe nawyki żywieniowe. Jak je zmienić?
Nawyki żywieniowe to wszystkie czynności związane z jedzeniem, które są wykonywane naturalnie i rutynowo. Obejmują one nie tylko kupowanie i zjadanie określonej żywności, ale również sposób, w jaki się konsumuje. Nawyki żywieniowe najczęściej kształtują się w dzieciństwie, jednak w dorosłym życiu mogą ulegać zmianom. W jaki sposób można zmodyfikować złe nawyki żywieniowe?
Zmiana nawyków żywieniowych — zasady
Nawyki żywieniowe są głęboko zakorzenione, dlatego też jakakolwiek zmiana w tym zakresie wymaga czasu i konsekwencji. Motywacją do wprowadzenia nowych przyzwyczajeń często jest chęć zrzucenia zbędnych kilogramów, poszukiwanie nowych wyzwań lub po prostu zmiana trybu życia na zdrowszy. Niezależnie od pobudek, warto stosować się do kilku podstawowych zasad:
Należy jeść regularnie i często, bo kilka małych posiłków w kilkugodzinnych odstępach znacznie lepiej się przyswaja, niż dwa obfite.
Koniecznie trzeba pamiętać o śniadaniu — jest to najważniejszy posiłek, który daje energię na resztę dnia.
Warto wprowadzić do diety warzywa, bo mają dużo substancji odżywczych, witamin i minerałów.
Nie wolno się spieszyć. Dzięki jedzeniu w spokoju, bez telefonu, telewizji i pośpiechu może zdecydowanie poprawić stan zdrowia. Zrelaksowany organizm może lepiej przyswoić wszystkie składniki i poczuć, że jest najedzony. Jedząc szybko, je się przeważnie dużo i niezdrowo, co prowadzi do otyłości i pogorszenia stanu cery.
Płyny to też jedzenie — oznacza to, że należy zrezygnować ze wszystkich gazowanych napojów na rzecz wody. Dobre nawodnienie to gwarancja lepszego samopoczucia.
Wszelkie zmiany należy wprowadzać stopniowo, co zagwarantuje ich skuteczność. Dobre nawyki żywieniowe buduje się latami, a złe — niezwykle szybko. W obu przypadkach, jeśli są one wypracowane, okazują się bardzo trwałe.
Jak zmienić złe nawyki żywieniowe?
Chęć zmiany nawyków żywieniowych to już połowa sukcesu. Następnie pozostaje tylko przeanalizować, jakie aspekty wymagają poprawy, a jakie całkowicie należy zmienić. Pomóc w tym może, np. trenerka postaw żywieniowych Magdalena Wojciechowska.
Ustalenie przyczyny złych nawyków żywieniowych to kluczowa kwestia, pozwalająca na modyfikację dotychczasowych przyzwyczajeń. Jeśli problemem jest brak czasu, można spróbować przeorganizować dzień, aby znaleźć czas na gotowanie. Dobrym rozwiązaniem są też coraz bardziej popularne diety pudełkowe. W przypadku, gdy powodem niezdrowego żywienia jest brak pomysłu na pełnowartościowe posiłki, można skorzystać z licznych blogów kulinarnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana