Kiedy warto udać się do dietetyka?
Chociaż dietetyk może kojarzyć nam się głównie z odchudzaniem, chęć zrzucenia kilogramów to niejedyny powód, dla którego warto udać się do tego specjalisty. Czym zajmuje się dietetyk, jak będzie wyglądać pierwsza wizyta u niego i ile za nią zapłacimy? Jeśli zastanawiasz się, czy warto udać się do dietetyka, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.
Czym zajmuje się dietetyk?
Dietetyk to specjalista, który zajmuje się żywieniem człowieka. W praktyce oznacza to zarówno układanie diet – odchudzających, zdrowotnych bądź wyspecjalizowanych, jak i badanie wpływu żywności i żywienia na zdrowie człowieka. Najczęściej wyróżniane specjalizacje w tym zawodzie to dietetycy kliniczni, sportowi i psychodietetycy.
Dietetyk kliniczny zajmuje się przede wszystkim żywieniem osób chorych. Oznacza to, że będzie między innymi pracował przy układaniu diet, których powinny przestrzegać osoby cierpiące na różnorakie schorzenia. Dietetyk sportowy będzie przede wszystkim współpracował ze sportowcami, psychodietetyk natomiast – zajmował się głównie psychologią żywienia.
Jednak z pomocy dietetyka może skorzystać każdy, niezależnie od tego, czy jesteś chory lub uprawiasz sport. Może on Ci pomóc w ułożeniu diety odchudzającej lub pozwalającej zwiększyć swoją wagę lub po prostu zwiększyć wiedzę na temat zdrowego, odpowiedniego dla Ciebie żywienia. Decydując się na wizytę u niego, należy pamiętać, że chociaż może ściśle z nimi współpracować, specjalista od dietetyki nie jest lekarzem.
Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka?
Dobry dietetyk powinien podczas każdej pierwszej wizyty poruszyć z klientem kilka podstawowych kwestii. Jedną z nich będzie na pewno przeprowadzenia wywiadu, podczas którego zapyta o zwyczaje żywieniowe, rodzaj i częstotliwość ewentualnej aktywności fizycznej, wykonywaną pracę, występowanie ewentualnych chorób oraz alergii, czy przyjmowane leki i suplementy. Przygotowując się do takiej wizyty możemy przez poprzedzający ją tydzień prowadzić dzienniczek żywieniowy.
Ponadto, na trwającą około 40-60 minut wizytę, będą składać się elementy takie jak:
- wykonanie pomiarów (wagi, wzrostu, analizy składu ciała) w celu określenia sylwetki klienta,
- analiza sposobu żywienia na podstawie dzienniczka żywieniowego oraz listy zażywanych suplementów,
- ocena ilościowej oraz jakościowej jadłospisu,
- ustalenie celu i planu działania,
- określenie zaleceń żywieniowych.
W ostatnich czasach popularną usługą stał się dietetyk online. Wizyta w takiej formie może wyglądać bardzo podobnie do tej w gabinecie, należy się jednak do niej dodatkowo przygotować. Podczas takiej wizyty to my sami będziemy odpowiedzialni za wykonanie pomiarów, należy więc zaopatrzyć się w wagę łazienkową i centymetr krawiecki.
Jeśli zastanawiamy się, jak wygląda wizyta u dietetyka, warto też wiedzieć o tym, że podczas niej specjalista zaleci Ci wykonanie podstawowych badań diagnostycznych. Jeśli w ostatnim czasie wykonywałeś jakieś badania laboratoryjne, to ich wyniki warto zabrać ze sobą. Dietetyk użyje ich, w połączeniu z wykonanym wywiadem, do ustalenia najlepszego planu żywienia dla nas.
Ile kosztuje wizyta u dietetyka?
Ważne jest również pytanie: ile kosztuje wizyta u dietetyka? Sama konsultacja wstępna kosztuje około 80-120 złotych, to jednak nie koniec kuracji. Dokładna kwota zależna będzie od wielu czynników, jednak jeśli zdecydujesz się na miesięczną kurację u dietetyka, powinieneś liczyć się z kosztem rzędu 380-580 złotych. Obejmować ona będzie zarówno wstępną konsultację jak i dwa dwutygodniowe jadłospisy i dwie konsultacje kontrolne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana