Jakie są różnice między podologiem a ortopedą?
Podolog i ortopeda to specjaliści, którzy zajmują się leczeniem stóp, a te podobnie jak pozostałe części ludzkiego ciała mogą być narażone na urazy i choroby. W przypadku urazów najczęściej dochodzi do uszkodzeń mechanicznych oraz wywołanych nimi stanów zapalnych. Natomiast jednostki chorobowe stóp najczęściej dotyczą ich skóry i paznokci. Sprawdźmy zatem w jakich sytuacjach pomoże nam ortopeda, a w których niezbędna będzie wizyta u podologa?
Czym zajmuje się ortopeda?
Ortopeda to lekarz, który zajmuje się układem szkieletowo-mięśniowym. Są jednak ortopedzi specjalizujący się w poszczególnych partiach tego układu. Jednym z nich jest ortopeda stóp. Dlatego, jeśli odczuwamy bóle w obrębie stopy i kostki warto je zdiagnozować właśnie u tego specjalisty, tym bardziej że przyczyną takich dolegliwości mogą być m.in. stany chorobowe kolan, bioder lub dolnego odcinka kręgosłupa. Korzystając z ogólnej wiedzy ortopedycznej, ortopeda stóp jest w stanie postawić trafną diagnozę, wdrożyć odpowiednie leczenie i zalecić właściwą rehabilitację.
Z kolei, gdy mamy problem z paznokciami lub skórą stóp, najlepiej skorzystać z konsultacji podologicznej. Konsultacje takie oferuje m.in. Gabinet Podologiczny Tatiany Waluk w Gorzowie Wielkopolskim. Placówka działa od wielu lat, skutecznie pomagając w chorobowych dolegliwościach stóp. Gabinet spełnia najwyższe standardy medyczne, a posiadając wysokiej klasy sprzęt i korzystając z najlepszych na rynku preparatów, zapewnia bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegów.
Jakimi problemami stóp zajmuje się podolog?
Wizyta u podologa wskazana jest przede wszystkim w sytuacji, gdy zauważymy niepokojące zmiany na skórze stóp, bądź w obrębie płytek paznokciowych. Dzięki posiadanej wiedzy podolog potrafi właściwie zdiagnozować powstałe zmiany, a także wdrożyć proces ich leczenia. Prócz tradycyjnych terapii farmakologicznych, podolog przeprowadza szereg zabiegów, wykorzystujących elementy kosmetologii, dermatologii, ortopedii, a nawet chirurgii.
Celem wszystkich zabiegów podologicznych jest eliminacja stanów chorobowych stóp, a także poprawienie ich wyglądu. Do najczęstszych chorób, jakimi zajmuje się podolog, można zaliczyć: grzybicę paznokci i skóry stóp, wrastające paznokcie, a także odciski i modzele. Z kolei najpopularniejszymi zabiegami wykonywanymi przez podologa są: skracanie paznokci, usuwanie zrogowaciałego naskórka, czy likwidowanie nagniotków. Jednym słowem podolog wyleczy nasze stopy i zadba o ich wygląd.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana