Jakie rodzaje znieczulenia najczęściej stosuje się w medycynie estetycznej?
Znieczulenie w medycynie estetycznej wykorzystywane jest w celu przeprowadzenia różnych zabiegów w jak najbardziej komfortowy i bezbolesny dla pacjenta sposób. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka środków, których zadaniem jest minimalizowanie bólu. Ich dobór powinien być uzależniony od rodzaju procedury i każdorazowo ustalany przez pracownika medycznego. Jakie rodzaje znieczulenia stosuje się w medycynie estetycznej? Dowiedz się więcej.
Czym jest znieczulenie i jakie są jego rodzaje?
Znieczulenia w medycynie estetycznej obejmują szereg działań, które podejmowane są w celu przeprowadzenia zabiegu w sposób bezbolesny. Wyróżnia się kilka ich rodzajów:
miejscowe,
ogólne,
przewodowe.
Znieczulenie miejscowe
Znieczulenie miejscowe, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywane jest, aby zabieg przeprowadzony na wybranej partii ciała przebiegał bezboleśnie. W tym celu stosuje się różnego rodzaju środki o działaniu powierzchniowym, które zostają wchłonięte przez skórę. Najczęściej ich głównym składnikiem są substancje takie jak tetrakaina i lidokaina. Hamują one wysyłanie impulsów nerwowych, dzięki czemu przygotowują skórę do zabiegu.
Mogą występować w formie kremów lub żeli, które oferuje hurtownia medycyny estetycznej i sklep kosmetyczny BeautyNova. Stosuje się je w przypadku zabiegów takich jak:
mezoterapia igłowa,
dermaroller,
laser CO2,
lipoliza iniekcyjna,
wypełnianie osoczem bogatopłytkowym,
makijaż permanentny.
Aplikacja tego rodzaju znieczulenia jest bezbolesna, jeśli tylko skóra pozbawiona jest uszkodzeń oraz nie doszło do infekcji.
Znieczulenie ogólne
Znieczulenie ogólne polega na podaniu pacjentowi środków dożylnie i dotchawiczo. Nazywane jest również narkozą i jego zadaniem jest wyłączenie świadomości człowieka poprzez oddziaływanie różnych leków. O rozpoczęciu takiej procedury zawsze decyduje lekarz, który wcześniej monitoruje funkcje życiowe pacjenta. W medycynie estetycznej wykorzystywane jest ono zazwyczaj w przypadku zabiegów chirurgicznych takich jak:
powiększenie piersi,
korekta nosa,
plastyka brzucha.
Znieczulenie przewodowe
Ten rodzaj znieczulenia podawany jest w postaci zastrzyku, który blokuje przewodzenie bodźców i wyłącza pewne grupy nerwowe. Dzięki temu czucie w wybranym fragmencie ciała jest wyłączone. Nazywane jest ono również regionalnym i występuje w kilku rodzajach takich jak:
centralne,
podpajęczynówkowe,
zewnątrzoponowe,
blokady nerwów obwodowych.
Jest to jednak najrzadziej stosowany w medycynie estetycznej rodzaj znieczulenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana