Jak wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne?
Okulary przeciwsłoneczne są nieodzowne wiosną i latem, ale wiele osób używa ich przez cały rok. Zwykle dobiera się je pod względem kształtu, koloru i ceny. Muszą pasować do owalu twarzy, powinny zachwycać designem. Ich głównym zadaniem jest ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ich bezpieczeństwo warunkowane jest wieloma czynnikami, które należy wziąć pod uwagę. Dowiedz się, które są najważniejsze!
Najważniejsze kryteria wyboru okularów przeciwsłonecznych
Wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne chronią oczy przed promieniowaniem słonecznym UVA i UVB. Może ono stanowić dla nich poważne zagrożenie o każdej porze roku. Z tego powodu okularów tych nie należy kupować w przypadkowych miejscach. Warto wybrać dobry salon optyczny, którego profesjonaliści pomogą w podjęciu decyzji. Soczewki pozbawione filtrów sprawiają, że w słońcu źrenice rozszerzają się i absorbują sporo szkodliwego promieniowania.
Okulary przeciwsłoneczne powinny ponadto cechować się:
powłoką antyrefleksyjną zapobiegającą odbijaniu się światła od okularów,
filtrem polaryzacyjnym neutralizującym odblaski światła i zwiększającym kontrast,
filtrem fotochromowym, dzięki któremu odpowiednie dla osób używających szkieł korekcyjnych,
oznaczeniem CE, mówiącym o zgodności danego wyrobu z dyrektywami UE i jego bezpieczeństwie.
Pozostałe kryteria wyboru okularów przeciwsłonecznych
Jak wskazują specjaliści Salonu Optycznego NEMEZIS, znaczenie ma również kolor soczewek. Brązowe szkła dobrze zatrzymują światło niebieskie, podnoszą kontrast kolorów i poprawiają głębię ostrości. Oczy mogą w nich odpocząć. Wszelkie odcienie szarości uważane są za neutralne. Łatwo w nich ocenić odległość, dobrze bowiem odwzorowują rzeczywistość.
Soczewki w kolorze zielonym nie są polecane dla kierowców, gdyż utrudniają prawidłowe rozpoznanie tej barwy. Żółte i pomarańczowe poprawiają kontrast widzenia po zmroku, fioletowe sprawiają, że kolory na dalszym planie nie są całkowicie widoczne. Niebieskie szkła są dobrym rozwiązaniem w przypadku zmiennych warunków pogodowych. Czerwone bądź różowe są doskonałe rano i wieczorem, podczas delikatnego światła.
Warto pamiętać, że wybór koloru okularów przeciwsłonecznych to nie tylko kwestia estetyczna. Duże znaczenie ma w tym przypadku kategoria zastosowanego filtra. Elementy te przekładają się na komfort widzenia i możliwość zrelaksowania się oczu.
Dobrej jakości okulary mają wysokie filtry przeciwsłoneczne. Najlepsze osiągają poziom UV400, wówczas pochłaniają one 100% szkodliwego promieniowania i zapewniają całkowitą ochronę oczu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana